| Kategorie: Kalendarz ogrodniczy
03 lipca 2017, 22:16
Prace zaplanowane w ogrodzie w lipcu.
Drzewa i krzewy
Kończymy zasilanie
- Do połowy miesiąca kończymy zasilać rośliny uprawiane w ogrodzie na rabatach. Nawóz (najlepiej wieloskładnikowy) równomiernie rozsypujemy wokół roślin.
Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
- Przycinamy i formujemy żywopłoty drzew i krzewów zawsze zielonych, na przykład bukszpan, żywotniki, cisy i cyprysiki. Skracamy silnie rosnące pnącza: glicynię, winobluszcze i aktinidię.
Cięcie letnie
- U pnączy owocujących, jak winorośl lub aktinidia, wykonujemy cięcie letnie, skracając najdłuższe jednoroczne młode pędy nad 2 – 3 liściem (licząc od dołu).
Ogród ozdobny
Dzielimy kosaćce
- Lipiec, kiedy wzrost kosaćców bródkowych jest zahamowany, jest najlepszym terminem na ich rozmnożenie. Kłącza wykopujemy, oddzielamy żywe fragmenty kłącza i sadzimy na miejsce stałe.
Zdrowe chryzantemy
- Kończymy uszczykiwanie pędów wierzchołkowych chryzantem, żeby nie opóźniać kwitnienia roślin. Rośliny zasilamy nawozem dla roślin kwitnących z większym udziałem potasu.
Ściółkujemy rabatę
- Groszek pachnący jest gatunkiem wrażliwym na wysoką temperaturę. Gruba warstwa ściółki obniży temperaturę gleby i przedłuży jego kwitnienie o kilka tygodni.
Ochrona roślin
Zdrowe róże
- Na początku lata na liściach róż pojawiają się objawy czarnej plamistości róży w postaci ciemnobrunatnych lub czarnych plam. Liście niektórych odmian żółkną i opadają. Porażone należy usuwać, a krzew opryskać, stosując na przykład Topsin M 500 S. C. lub Score EC.
Zabiegi na malwach
- Usuwamy liście malw z objawami rdzy. Możemy także zastosować preparat Polyram 70 WG.
Porażone usuwamy lub spryskujemy
- Liście porażone przez mączniaka prawdziwego należy usunąć lub opryskać fungicydami.